Bahçeleriniz bahara hazır mı?

Havalar ısınıp doğaya özlemimiz arttıkça, küçük yeşil dostlarımızla da daha fazla ilgilenmeye başlıyoruz haliyle… Bahar ayları birçok çiçeğin coşkuyla büyüdüğü ve kendini gösterdiği aylardır. Peki, bu verimli zamanları nasıl değerlendirebiliriz?

Nisan ayı bahçenizin yaz boyu kaderini belirler. Bu ay itibariyle tava gelmiş bahçe toprakları işlenmeli, koruyucu mantar ve böcek ilaçlaması yapılmalı.

Çim ve mevsimlik çiçek tohumları için de en ideal ay olması sebebiyle yaz için en ideal bahçe bitkilerini sizin için topladık.

Ateş Çiçeği

Güneş ve nem vazgeçilmezidir.Özellikle kısa boylu olanları (yaklaşık 15 cm) sıcağa fazlasıyla dayanıklıdır. Nem oranı düşük bölgelere uygun bir bitki değildir. Güneşi çok seven ateş çiçeği ve kireç oranı yüksek olmayan tüm bahçe topraklarında gelişebilir. Toprağının kurumasına asla izin vermeden her gün düzenli olarak sulanması gerekir.

Ortanca

Toprağın pH derecesiyle oynayarak, ortancalarınıza istediğiniz renklerde çiçek açtırabilirsiniz. Toprağınız asidikse rengi kırmızı ya da pembe; nötr ise beyaz; bazik değerlerde ise mavi ya da mor renkte açar.

Gaura Çalısı

“Bahardan yaz sonuna kadar çiçekli bir bitkim olsun, bakımı beni yormasın” diyorsanız, gaura çalısı tek kelimeyle mükemmel bir seçim. Çok yıllık bir bitki olduğu ve açan pembe çiçekleri yaklaşık 7 ay boyunca üzerinde kaldığı için, gaura çalısı sezonun trendi. Susuzluğa da dayanıklı olan gaura’ları güneş ve yarı gölge alanlarda kullanabilirsiniz. Gaura, toprak bakımından çok seçici değildir. Peyzaj uygulamaları için ise gruplar halinde kullanabilirsiniz.

Kadife Çiçeği

Dik büyüyen sarı, kırmızı ve turuncu renkteki çiçekleri hoş kokar. Organik maddece zenginleştirilmiş, iyi işlenmiş her türlü toprakta yetişen kadife çiçeği güneş ve yarı gölge alanları sever. Bu şartlar sağlandığı taktirde yaz başından sonbahara kadar çiçekli kalır. Daha çok çiçek vermesi için solan çiçeklerini temizlemeniz gerekir.

Zakkum

Her dem yeşil çalı türlerinden olan ve 2-5 metre arasında boy yapabilen zehirli bir bitki. Özellikle beyaz renkli olanları çok hoş kokar. Geçirgen topraklarda çok iyi gelişim gösterir. Bahçelerinizin güneş alan yerlerini zakkuma ayırabilirsiniz. Bu arada sürgünlerin içerisindeki sütünün zehirli olduğunu da hatırlatalım. Dipten gelen sürgünlerini budamanız gerekir, çit bitkisi olarak kullanıldığı gibi saksıda da yetiştirilebilir.

Ağaç Minesi

Yuvarlak demetler halinde açan çiçekleri önce sarı ya da pembe olur; sonra kırmızı ya da turuncuya döner. Dalları dikenli bir yapıya sahip. Yaz başından sonbahar sonuna kadar çiçekli kalır. Güneş seven bir ağaç olmasına rağmen yarı gölge alanlara da uyum sağlar. Kuraklığa dayanıklı, bakımı kolay ve gelişimi hızlı bir tür.

Bodrum Papatyası

Papatyaların en renklisi, yaz boyunca açan beyaz, pembe, mor, eflatun çiçekleriyle renklerini cömertçe sunar. Bodrum papatyası geçirgen, süzek bahçe topraklarını sever. Bahçenizin göz önünde bulunan, rüzgara karşı korunaklı ve güneş alan yerlerini ona ayırabilirsiniz. Bodrum papatyalarınızın sulamasına özen göstermeyi ihmal etmeyin, toprağınız hiç kuru kalmamalı.

Ezan Çiçeği

Yaz boyunca açan narin çiçekleri ve otsu yapısıyla dikkat çeken ezan çiçeğinin zayıf ve cılız görüntüsü sizi aldatmasın; oldukça dayanıklıdır. Hızla yayılıp gelişir. Drenajı iyi olan her türlü bahçe toprağa hemen uyum sağlar. Mayıs ayı civarında pembe, beyaz, sarı renkte çiçekler açmaya başlar ve yaz boyunca çiçekli kalır.

Vapur Dumanı

Otsu ve odunsu türleri bulunan yaz çiçeklerinden biri olan vapur dumanı Mayıs sonlarında açmaya başlar ve Kasım ayına kadar çiçekli kalır. Başçıklar halinde açan mavi, beyaz, pembe ve mor renkli çiçekleriyle göz kamaştırıcı bir görünüme sahip. Güneşli ve havadar açık alanları sever. Gevşek ve geçirgen toprak yapısı gereklidir.